سه شنبه 14 تير 1401 شمسی /7/5/2022 11:18:09 AM
خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: یک پنجم کل صادرات غیر نفتی کشور مربوط به بخش معدن است.
سهم 20 درصدی معدن از کل صادرات کشور
خداداد غریب پور در گفت و گو با معدن نامه، با اشاره به محدودیت های بین المللی و سدها ایجاد شده بر سر راه اقتصاد ایران افزود: معدن و صنایع معدنی یکی از بخشهای اقتصادی کشور است که سهم آن از اقتصاد در حد 4% بوده و نقشی کلیدی در ایجاد ارزش افزوده زنجیره بعد از خود در صنایع مختلف از جمله ساختمان، لوازم خانگی، خودرو و زیرساختها و ... ایفا میکند.
معاون وزیر صمت گفت: نقش معدن در اقتصاد برخی کشورها تا حدی حیاتی است که نهادهای معتبر آماری گزارش داده اند، سهم معدن در زنجیره های صنعتی تا 40 برابر می تواند رشد کند و زیرساخت صنعتی و ایجاد اشتغال را برای آنان بوجود آورد.
رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: زنجیره معدن و صنایع معدنی در ایران بدلیل وابستگی به منابع طبیعی معدنی و منابع انرژی درون کشور، مقاومت زیادی در مقابل فشارهای بیرونی داشته و قدرت رقابت زیادی در عرضه بین المللی دارد.
او تصریح کرد: با وجود تحریمها و رکود بازار داخلی و کاهش ارزش پول ملی، شاهد رشد رقابت پذیری این حوزه در بازارهای جهانی هستیم و روند صادرات آن به 20% کل کشور رسیده و به نزدیک به 100 کشور دنیا صادرات صورت گرفته و نقشی کلیدی در تامین ارز مورد نیاز صنایع و سایر بخشها دارد.
غریب پور گفت: علاوه بر این مواردی که ذکر شد، بخش معدن و صنایع معدنی هم نقشی مهم در تولید ناخالص داخلی دارد و رشد ارزش افزوده صنعتی کشور را بالا برده و هم اهمیتی استراتژیک در تامین ارز مورد نیاز کشور داشته است.
او افزود: با توجه به استعدادهای این بخش، معدن می تواند در سال 1398 که به نام "رونق تولید" هدف گذاری شده است، به رشد اقتصادی و صادرات غیرنفتی کمک زیادی کند.


مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

آخرین عناوین