پنجشنبه 7 بهمن 1400 شمسی /1/27/2022 5:35:36 AM
  • گروه مطلب:| خبر| معدن| فارسی|
  • کد مطلب:30659
  • زمان انتشار:سه شنبه 2 آذر 1400-8:41
  • کاربر:

نشست خبری هفته معدن در پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دوبی برگزار شد.
دنیا مبهوت معدن و صنایع معدنی ایران خواهد شد

نشست خبری هفته معدن در پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دوبی امروز یکم آذر ماه با حضور حسن زمانی مشاور وزیر و رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی نمایشگاه‌ های بین‌المللی ایران و محمدرضا بهرامن رییس خانه معدن ایران و اهالی رسانه در محل تالار اصفهان نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

جزییات برگزاری هفته معدن در اکسپو ۲۰۲۰
حسن زمانی در ابتدای این مراسم با بیان اینکه اکسپو دوبی پس از یک سال وقفه از ۹ مهر ماه سال جاری آغاز به کار کرد، اظهار داشت: پاویون ایران یکی از زیباترین و پر جاذبه ترین غرفه های حاضر در اکسپو به شمار می رود. برنامه ریزی های روتین پاویون به صورت روزانه در حال انجام است. در کنار این برنامه ها، برگزاری برنامه های دیگری نیز پیش‌ بینی شده که برگزاری هفته معدن یکی از آنها است.
وی افزود: هفته معدن از تاریخ ۲۷ آذر تا ۴ دی ماه در پاویون ایران برگزار خواهد شد. در این هفته تمام تشکیلات و تجهیزات پاویون در خدمت بخش معدن و صنایع معدنی کشور قرار خواهد گرفت. خوشبختانه در طول مدت ۵۰ روز برگزاری اکسپو سالن معدن پاویون ایران یکی از پرمخاطب ترین و پر بازدید ترین بخش های پاویون بوده و این موضوع نشان دهنده آن است که مخاطبان و بازدیدکنندگان علاقه زیادی به حوزه معدن کشور ما دارند.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه ‌های بین‌المللی ایران در ادامه ضمن تشکر از تمام دست اندرکاران پاویون ایران و فعالان حوزه معدن این پاویون، اظهار داشت: شرکت سهامی نمایشگاه‌ ها از همین طریق آمادگی کامل خود برای نمایش ظرفیت ها و پتانسیل های حوزه معدن کشور در هفته معدن پاویون ایران را اعلام می کند. امیدواریم در این هفته با توجه به جلسات پیش بینی شده شاهد انعقاد قرارداد های مفید در این حوزه باشیم.

استفاده از تمام ظرفیت های معدنی کشور
وی همچنین گفت: ما در کشور برنامه هایی از پیش تعیین شده در زمینه معدن داریم. خوشبختانه سیاست کلان کشور بر این است که از معادنی که امروزه شناسایی می شوند به نحو احسنت استفاده کنیم و در راستای توسعه صنعت کشور از آنها بهره برداری کنیم. خروجی مورد نظر ما در حوزه معدن کشور بعد از پایان هفته معدن در پاویون ایران به دست خواهد آمد. به عبارتی در طول هفته تمام دیدارها و ملاقات هایی که پیش بینی شده است در پاویون اتفاق خواهد افتاد و بعد از آن خروجی ها در اتاق B۲B پدیدار خواهد شد.

احتمال برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در قطر همزمان با جام جهانی ۲۰۲۲
زمانی در بخش دیگری از صحبت های خود به برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با هماهنگی صورت گرفته با سازمان توسعه تجارت، زمینه هایی برای حضور تجار و بازرگانان ایرانی در زمان برگزاری جام جهانی و استفاده از بازار بزرگی که ایجاد خواهد شد، فراهم شده و احتمال اینکه نمایشگاه تخصصی ایران در قطر در زمان برگزاری جام جهانی برگزار شود وجود دارد. ما نباید از ظرفیت بالای کشورهای همسایه غافل شویم. امروزه ۱۵ کشور همسایه ما پتانسیل این را دارند که سالانه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد صادراتی برای کشور ما ایجاد کنند. شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران برای برگزاری نمایشگاه تخصصی ایران در اکثر کشورهای همسایه برنامه ریزی های لازم را انجام داده است. در همین راستا هفته آینده بزرگترین نمایشگاه تخصصی ایران در کشور سوریه افتتاح خواهد شد. بالغ بر ۱۰۰ شرکت بزرگ و برند ایرانی در ۱۵ پاویون به کشور سوریه خدمات خود را ارائه خواهند داد.

ارائه محتوای جدید به پاویون ایران
مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌ های بین ‌المللی ایران در ادامه و در پاسخ به خبرنگار گسترش نیوز در خصوص احتمال ارائه محتوای جدید به پاویون ایران تا پایان برگزاری این دوره از اکسپو، اظهار داشت: خوشبختانه روز گذشته اولین جلسه برای تغییر در محتوای پاویون ایران برگزار شد و از امروز گروهی که در پاویون مستقر هستند تغییر پیدا خواهند کرد. ما در کشور صنعت بزرگ فرش را داریم. از طرفی سالن فرش ما در پاویون ایران در اکسپو یکی از پربیننده ترین بخش های پاویون به شمار می رود. در راستای ارائه و ایجاد محتوای بهتر در قسمت فرش پاویون ایران تفاهم های موثری انجام شده و از هفته بعد تغییرات جدید در این قسمت اعمال خواهد شد. در راستای استفاده از شرکت های دانش بنیان در زمینه صنعت نیز اقداماتی صورت گرفته که این شرکت ها در سالن ۶ پاویون ایران مستقر خواهند شد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز محتوای جدیدی را به سالن ۹ پاویون ایران اضافه خواهد کرد.

نمایش ظرفیت های معدنی کشور در اکسپو ۲۰۲۰
در ادامه جلسه محمدرضا بهرامن رییس خانه معدن کشور نیز با بیان اینکه رسانه ها نقش اساسی برای معرفی ظرفیت های معدنی کشور و عملکرد این حوزه در اکسپو دوبی دارند، خاطرنشان کرد: حدود ۵۰ روز از آغاز به کار رسمی اکسپو گذشته و ما باید در ۱۳۰ روز باقیمانده تمام تلاش خود را در جهت معرفی ظرفیت های کشور در پاویون ایران در دوبی به کار بگیریم.

وی افزود: با نگاهی که سیاست گذاران پاویون ایران در اکسپو دوبی داشتند بخش معدن بر خلاف دوره های قبلی به پاویون ایران در اکسپو اضافه شد. حضور بخش معدن در پاویون ایران بنا به اهداف خاصی اتفاق افتاده است. این هدف مسائل مربوط به گذشته، حال و آینده صنعت معدن کشور هم از نظر فرهنگی و هم از نظر جذب سرمایه گذاری را در بر می گیرد.
رییس خانه معدن در ادامه گفت: با پیشنهاد شرکت سهامی نمایشگاه ها و سازمان توسعه تجارت تصمیم بر این شد که هفته معدن در پاویون ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دوبی برقرار شود. برنامه های ما برای این هفته به صورت روزانه برنامه ریزی و تعریف شده و هر روز این هفته به یکی از بخش های تخصصی معدن کشور اختصاص خواهد یافت. ما با اطلاع رسانی ویژه در این خصوص درصددیم که ارتباطات خوب و سازنده ای را با سایر کشورها برقرار کنیم.

بهرامن در ادامه با بیان اینکه ایران از نظر دارا بودن معادن دهمین کشور دنیا به شمار می رود، بیان داشت: حضور بخش معدن در اکسپو ۲۰۲۰ دوبی شروع قدرتمندی برای به نمایش گذاشتن توانمندی ها و ظرفیت های بخش معدن کشور به دنیا به شمار می رود. در مدت کوتاهی که از آغاز فعالیت اکسپو ۲۰۲۰ گذشته است نشست هایی را با مسئولان کشورهای متعدد برگزار کرده ایم که در این جلسات پیشنهادهایی برای همکاری دو جانبه ارائه و دریافت کرده ایم. بخش سرمایه گذاری ما در اکسپو ۲۰۲۰ تمام اطلاعات مورد نیاز را به علاقه مندان ارائه می کند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه نگاه ما به هیچ عنوان تحریمی نیست، عنوان کرد: تا کنون از ۱۹۲ کشور حاضر در این رویداد جهانی حدود ۵۰ کشور ارتباطاتی را در حوزه معدن با کشور ما برقرار کرده اند. خوشبختانه تا کنون به نتیجه مطلوبی دست پیدا کرده ایم و قطعا در هفته معدن سایر کشور ها نیز استقبال خوبی را از مجموعه ما خواهند داشت. خانه معدن در صدد است که با معرفی ظرفیت های معدنی کشور و شناسایی نیازهای دیگر کشور ها مذاکرات خود را آغاز کند. یکی از مسائل مربوط به این دوره از برگزاری اکسپو نگاه به آینده است. با وجود چنین نگاهی ما نگریز هستیم که با آینده حرکت کنیم. در همین راستا برنامه های سال ۲۰۳۵ و ۲۰۵۰ را تعریف کرده ایم.

بهرامن در ادامه گفت: ایران می تواند تامین کننده بخش بزرگی از صنایع کشورهای منطقه باشد و این در حالی است که بسیاری از کشورهای جهان به مواد معدنی ایران احتیاج دارند.

نمایش آینده معادن ایران به بازدیدکنندگان اکسپو ۲۰۲۰
رییس خانه معدن ایران در ادامه در پاسخ به خبرنگار گسترش نیوز در خصوص چگونگی ارائه آینده معادن ایران به مخاطبان در قالب تم اکسپو ۲۰۲۰، اظهار داشت: تمام برنامه ریزی های ما از زمان شروع ساخت پاویون تا کنون، پیوند افکار و ساخت آینده که شعار این دوره از برگزاری اکسپو است بوده است. ۱۳۰ روز تا پایان برگزاری این دوره از اکسپوها باقی مانده و این مدت برای کشورهای در حال توسعه مانند ایران فرصت ویژه و بی نظیری است. این فرصت ها برای دولت ها است و دولت ها باید بتوانند به نحو مطلوب استفاده کنند و با نگاه درست به آینده از این ظرفیت ها استفاده کرد. ما با هماهنگ کردن تمام ظرفیت های معدنی و نگاه به آینده باید برای نسل های بعدی ثروت آفرینی کنیم.

نامگذاری روزهای هفته معدن در پاویون ایران
بهرامن در پایان و در تشریح نامگذاری روزهای هفته معدن در پاویون ایران بیان کرد: روز اول از هفته معدن به نام معدن و سنگ های ساختمانی و نما نامگذاری شده است. روزهای بعدی به ترتیب روز معدن و صنعت مس، معدن و صنعت سرب و روی، معدن و صنعت آلومینیوم، معدن و آهن و فولاد، معدن و طلا و معدن، تکنولوژی و استارت آپ های معدنی نامگذاری شده است.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین