دوشنبه 8 آذر 1400 شمسی /11/29/2021 11:30:06 AM
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از احتمال افزایش قیمت زغال گفت

نشست مشترک مدیران شرکت‌های زغالسنگ خصوصی استان کرمان با رئیس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس و نیز مدیر کل تعاون استان برگزار شد.
پاسخ مجلسی به اعتراض زغال سنگی ها

به گزارش بیرونیت، محمدرضا پورابراهیمی در این نشست بر لزوم شفاف سازی صورت های مالی شرکت های بخش خصوصی زغال استان کرمان تاکید کرد.

وی افزود: به منظور کمک به فعالیت صنعت زغالسنگ استان ارائه اطلاعات صورت های مالی مبنی بر میزان فروش، سود خالص، بهای تمام شده و وضعیت دارایی ها و استهلاک ضروری است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: گزارش عملکرد سه ساله شرکت های زغالی در راستای شفافیت اطلاعات به بهبود عملکرد شرکت‌ها و همچنین برآورده شدن مطالبات کارگری کمک ویژه ای خواهد کرد. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس یادآور شد: همزمان با رفع مشکلات کارگری باید به فکر رفع مشکلات صنعت زغال کشور نیز بود زیرا با رفع مشکلات این صنعت امکان توانمند سازی شرکت های تولیدکننده زغال در بخش دولتی و غیر دولتی و نیز کمک به قشر کارگر نیز فراهم خواهد شد. پورابراهیمی در این نشست که چند محور اساسی آن به تصویب رسید گفت: قرار است هفته آینده در نشست انجمن زغال کشور که نمایندگانی از کرمان نیز حضور خواهند داشت رفع مشکلات این صنعت در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

 وی به تغییر در قیمت گذاری زغال برای افزایش درآمدهای شرکت های زغالی کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش تورم و شرایط فعلی تمام شده در شرکت های تولیدی امکان ادامه فعالیت را با مشکل مواجه می کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: نمونه کاری که در سال ۹۸ با اخذ مجوز از دولت انجام شد توانستیم رابطه این مهم را با شمش فولاد خوزستان ربط بدهیم که این تغییر مجدد باید اتفاق بیفتد.

پورابراهیمی افزود: نکته دوم که بسیار حائز اهمیت است اینکه حذف حقوق دولتی از سرفصل پرداخت حقوق دولتی معادن زغال سنگ در راستای کمک به این شرکت ها و پرداخت بخشی از حق بیمه کارگری و کارفرمایی شرکت های زغال سنگی توسط  دولت در بودجه سنواتی همانند بیمه قالی بافان و کارگران ساختمانی باید مد نظر  قرار گیرد.

وی بیان کرد: پیگیری تسهیلات کم بهره و مدت دار برای مکانیزه شدن معادن و افزایش ایمنی فعالان کارگری در معادن کشور بویژه این استان به عنوان قطب معدن کشور لازم است‌.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این تصمیمات در سطح ملی اتخاذ شده است گفت: در سطح استانی هم مقرر شد شرکت های زغال سنگ با هماهنگی ما و اداره کار نشست مشترکی را برای رفع مشکلات بیمه ای و مالیاتی با حضور مدیران شرکت ها در دستور کار قرار دهند تا با حل مشکلات شرکت ها امکان ایفای تعهدات نسبت به کارگران فراهم شود.

پورابراهیمی گفت: هر چه ما بتوانیم از تولید کشور بیشتر حمایت کنیم خدمت بیشتری به جریان کارگری کرده ایم. چندروز پیش کارگران بخش خصوصی معادن زغالسنگ کرمان در چند مورد تجمع خواستار افزایش دستمزد خود شده بودند که مدیرکل تعاون، کار و امور اجتماعی کرمان گفت حقوق این کارگران ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

پورابراهیمی نماینده مجلس نیز ضمن تاکید بر ضرورت ارتقای فناوری های تولید در شرکت‌های دولتی و خصوصی معادن زغالسنگ با هدف افزایش بهره‌وری آنها گفته بود که مجلس به صورت‌های مالی این شرکت ها ورود خواهد کرد.

منبع:ایرنامطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین