جمعه 15 اسفند 1399 شمسی /3/5/2021 11:34:33 PM
  • پایگاه خبری بیرونیت دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات
  • صاحب امتیاز و مدیر مسوول: علیرضا بهداد
  • سردبیر: فریبا رسولی | مدیراجرایی: رویا آشتیانی
  • مدیرفنی: جواد رزاقی | مدیر هنری: رامین براتی
  • گروه مطلب:| گزارش| معدن| فارسی|
  • کد مطلب:28173
  • زمان انتشار:پنجشنبه 25 دی 1399-16:10
  • کاربر:

در سال ۲۰۲۱ مس جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد چین خواهد داشت و دلیل آن سرمایه‌گذاری گسترده‌ای است که این کشور به تولید خودروهای الکتریکی و توسعه صنعت 5G اختصاص داده است.
تحولات گروه فلزات اساسی در آستانه سال نو چینی

به گزارش بیرونیت، کیوان جعفری طهرانی، تحلیلگر ارشد بازارهای بین المللی فولاد و سنگ آهن در ارتباط با شرایط کنونی گروه فلزات اساسی در عرصه بین الملل و بازار داخلی، به صدای بورس اظهار کرد: روند قیمت های جهانی به شکلی است که پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۱ چین بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده فولاد و فلزات اساسی باشد.
وی افزود: حداقل در سه ماه اول سال میلادی همچنان قیمت ها خوب است و تصمیم گیری کلانی که چین در نشست آتی کنگره خلق چین در نیمه اول ماه مارس (نیمه دوم اسفند ماه ۹۹) می گیرد، تعیین کننده اساسی است. چیرمن؛ شی جین پینگ، برنامه دارد تا تعداد کشورهای درگیر پروژه جاده ابریشم جدید (BRI) را در سال ۲۰۲۱ افزایش دهد که خود باعث رونق بازار کامودیتی ها از جمله فولاد و فلزات اساسی خواهد شد. تا زمان تحریر این مقاله در تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۲۱ ،تعداد کشورهایی که جاده های اصلی و فرعی این پروژه بزرگ از آنها رد می شوند به ۱۴۰ کشور افزایش یافته در صورتیکه تا یکسال قبل فقط حدود ۷۰ کشور بودند. بدیهی است عدم حضور ایران در این طرح بین المللی یک نقطه ضعف بزرگ تلقی می شود و می بایستی راه کاری توسط مسئولان جهت الحاق ایران با رعایت منافع ملی کشور که باعث توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال بیش از ۵ میلیون نفر ایرانی بطور مستقیم و غیر مستقیم خواهد شد، به عمل آید.

آنچه بعد از نشست مارس پیش‌بینی می‌شود

این تحلیلگر ارشد بازارهای بین المللی فولاد و سنگ آهن با بیان اینکه به دلیل پاندمی کرونا در سال گذشته، کنگره خلق چین۲ ماه دیرتر از زمان همیشگی در ماه می ۲۰۲۰ برگزار شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه چین و سایر کشورهای جهان در نشست قبلی در شرایط خوبی به سر نمی‌ بردند، برنامه کلانی برای توسعه داخلی چین در سال ۲۰۲۰ ابلاغ نگردید. ولی پیش بینی می گردد در نشست مارس ۲۰۲۱ که بعد از تعطیلات سال نو چینی است، تصمیمات کلانی چه در بعد بین المللی (پروژه BRI) و همچنین توسعه اقتصادی چین گرفته ‌شود و بر این اساس نیاز بازار چین به فلزات اساسی بیشتر شود که از جمله این فلزات می‌توان به فولاد اشاره کرد.

جایگاه ویژه مس در اقتصاد چین
جعفری طهرانی در ارتباط با فلزات رنگی اظهار کرد: در سال ۲۰۲۱ مس جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد چین خواهد داشت و دلیل آن سرمایه گذاری گسترده‌ای است که این کشور به تولید خودروهای الکتریکی و توسعه صنعت ۵G اختصاص داده است.

وی افزود: در پیش بینی سه ماه آتی بازار فولادی‌ باید به رویدادهایی که جهان را با مشکل مواجه کرده نیز توجه داشت، در حال حاضر شاهد شیوع موج جدید کرونا به صورت جهش یافته هستیم که کشورهای اروپایی بویژه انگلیس درگیر آن هستند. تنها کشورهایی همچون قاره اقیانوسیه و بویژه نیوزلند به علت گذر از فصل تابستان فعلا از این آلودگی در امان بوده و تقریبا پاک هستند. چین از این قائده مستثنی نبوده و اخیرا این موج جدید در استان هبی؛ قطب بزرگ فولاد سازی این کشور مشاهده شده که گویا این ویروس جهش یافته از طریق کشتی های ورودی به بنادر چین از سایر کشورهای جهان وارد شده است. چین نگران شیوع مجدد این بیماری است و به همین علت کنترل بسیار سختگیرانه ایی برای ورود و خروج کامیون ها و وسایل نقلیه به بنادر اعمال کرده که این خود باعث کاهش سرعت تخلیه سنگ آهن از بنادر چین و افزایش قیمت آن شده است. همچنین به کرو (پرسنل) کشتی ها اجازه پیاده شدن از عرشه در بنادر داده نمی شود مگر هنگام تعویض پرسنل که بالاجبار می بایستی در داخل محوطه بندری در قرنطینه بمانند.

جایگاه ویژه مس در اقتصاد چین

جعفری طهرانی در ارتباط با فلزات رنگی اظهار کرد: در سال ۲۰۲۱ مس جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد چین خواهد داشت و دلیل آن سرمایه گذاری گسترده‌ای است که این کشور به تولید خودروهای الکتریکی اختصاص داده است.

وی افزود: در پیش بینی سه ماه فولادی‌ها باید به رویدادهایی که جهان را با مشکل مواجه کرده نیز توجه داشته باشیم، در حال حاضر شاهد شیوع موج جدید کرونا به صورت جهش یافته هستم که کشورهای اروپایی درگیر آن هستند. تنها کشورهایی همچون نیوزلند از این آلودگی در امان هستند. چین از این قائده مستثنی نیست و این موج جدید در یک از بخش چین که قطب بزرگ فولاد سازی این کشوراست، شیوع پیدا کرده است.

دلیل افزایش قیمت سنگ آهن

این کارشناس بازار کامودیتی‌ها در نهایت با بیان اینکه وضعیت شیوع بیماری کرونا در کشورهای مختلف تاثیر گذار خوهد بود، بیان کرد: این موضوع در تولید فولاد و مصرف سنگ آهن تاثیر گذاراست، همچنان که حمل محموله های سنگ آهن را به داخل کشورها را با محدودیت حمل مواجه کرده است. افزایش قیمت پیوسته سنگ آهن در روزهای اخیر نیز اثر گرفته از همین موضوع بوده است.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین